субота, 12 грудня 2020 р.

11 грудня - Всесвітній день гір

 

Гори - це унікальні форми рельєфу, які утворилися внаслідок дуже тривалий у часі процесів у земній корі. Процес утворення гір називається орогенезом. Цей процес є повільним, але постійним. Одні гори інтенсивно ростуть, а інші - навпаки - руйнуються. Гори альпійської складчастості - це молоді гори, які наразі продовжують рости. Вивченням гір, їх будовою, та походженням займається геоморфологія (комплексна наука про рельєф). Щороку 11 грудня в світі відзначається як день гір (під егідою ООН). Саме тому альпіністи відзначають цей день в якості професійного свята.

Гори становлять 25% площі всього суходолу Землі, однак найбільша частка гір в Азії, бо 2/3 її території - це гірські масиви. А от найменша частка гір - а Африці (4% площі) та Австралії (3%). В Україні частка гір становить 5% території нашої держави. 

Найвищою вершиною світу є гора Джомолунґма, або Еверест, яка має висоту 8849 метрів над рівнем моря. Це водночас найвища гора гірського масиву Гімалаї. Знаходиться вона на кордоні між Непалом та Китаєм. Однак найвищою горою є зовсім не Еверест, а гора Мауна-Кеа на Гаваях. Її відносна висота становить 10 203 метри, щоправда відносно рівня моря гора далеко не найвища в світі, бо 5331 метр цієї гори знаходиться під водою. 

Найдовшим гірським ланцюгом є система Кордильєри-Анди, який простягається з півночі на південь на 17000 кілометрів. Якщо ж говорити про Анди і Кордильєри окремо, то Анди мають свій рекорд - це найдовша гірська система світу. Кордильєри ж є найбільшим за площею гірським масивом в світу (10 млн.км²). Найвищою вершиною Європи є гора Монблан в Альпах (4807 метрів), Африки - гора Кіліманджаро (5895 метрів), Південної Америки - гора Аконкаґуа (6959 метрів), яка до того ж є і найвищою вершиною Анд. Найвищою вершиною Північної Америки є гора Деналі (6194 метри), Австралії - гора Косцюшко (2228 метрів), Антарктиди - масив Вінсон (5140 метрів), а Азії - гора Еверест в Гімалаях, яка є також і найвищою вершиною всієї Євразії.

Найвищою острівною горою в світі є вершина Джая на острові Нова Гвінея. Вона має висоту 5030 метрів, і є водночас найвищою горою всієї Океанії.

В Україні найвищою вершиною є Говерла (2061 метр) яка знаходиться в Українських Карпатах. Однак варто зазначити що найвищою вершиною Карпат цілому є гора Ґерлаховський Штіт (2355 метрів) в Словаччині. Найвищою горою в рівннинній частині України є Берда (515 метрів), яка знаходиться на Хотинській височині (Буковина). Найвищою точкою Кримських гір є Роман-Кош (1545 метрів). Найвищою острівною горою в світі є вершина Джая на острові Нова Гвінея. Вона має висоту 5030 метрів, і є водночас найвищою горою всієї Океанії.

Немає коментарів:

Дописати коментар